Pekin

Pekin, veya Peking, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuzeyinde yer alan bir metropol ve aynı ülkenin başkenti. Merkezî yönetim tarafından, doğrudan bir belediye olarak sınıflandırılan kent, kuzeyde, batıda, güneyde Hebei iline; güneybatıda Tianjin iline komşudur.Pekin ayrıca Çin’in dört büyük başkentinden biridir.

Pekin, 16 kentsel semte ve 2 kırsal ilçeye ayrılmıştır. Çin’in ulaşım merkezi olan kent, birçok demiryolu, karayolu ve otobana sahiptir. Kent ayrıca ülkeye dışarıdan gelen uçuşların birçoğunun gerçekleştiği bir merkezdir. Pekin, ülkenin siyaset, eğitim ve kültür merkezi olarak tanımlansa da,[5] Şanghay ve Hong Kong, ekonomik alanda kentin önündedir.Pekin, 2008 Yaz Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır.

Pekin, Dünya’da bir bölgenin merkezi olarak en uzun süredir var olan kentlerden biri olarak görülmektedir.[9][10] ve kentin Çin’in yüzyıllardır süregelen tarihinin başlıca yerlerinden birinde bulunduğunun, dolayısıyla her döneme ait birçok eser barındırdığının altını çizdi.Pekin, sahip olduğu zengin saray, tapınak, sur ve kapılarla ünlüdür.Barındırdığı sayısız sanatsal hazine ve üniversitelerle, kent, birçok çevre tarafından kent Çin’in kültürel merkezi olarak gösterilmektedir.

Pekin,Pekin nerede,Pekin hangi ülkede,Pekin hangi kıtada,Pekin neresi,Pekin nerde

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pekin, 10.0 out of 10 based on 4 ratings

Bir önceki yazımız olan Kinşasa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply