Pattaya

Pattaya (Thai: พัทยา, RTGS: Phatthaya) Tayland’ın önemli şehirlerinden biridir. Başkent Bangkok’un yaklaşık 165 km kadar güney doğusunda ve Tayland Körfezi kıyısında yer alan şehir, idari bakımdan Chonburi iline bağlı olmasına rağmen kendi kendini yöneten özel belediye statüsüne sahiptir.
Kelime anlamı, “Güney Batı Munson Rüzgarı” olan Pattaya, dünyadaki en gözde tatil merkezlerinden biri olup, 2005 yılında 5.4 milyon turiste ev sahipliği yapmıştır[kaynak belirtilmeli]. Son yıllarda Doğu Asya ve de Rusya’dan gelen yabancı turist sayısında artış yaşanmış olup Pattaya’da Seks Turizmi mevcuttur.
Şehirde yaşayan, çalışan ve çoğunluğu Batı Avrupa ile Kuzey Amerika’dan gelen yabancıların talep doğurması sonucunda şehirdeki çok katlı yapıların sayısı artmıştır. Böylece şehir, yüksek katlı yapı sayısında, ülkenin başkenti Bangkok’tan sonra ikinci sıraya yerleşmiştir.
Şehrin merkezi ve kalbi olarak Walking Street gösterilebilir. Walking Street şehrin gece hayatının merkezi niteliğindedir. Burada rock,pop,hard,striptiz,gay gibi her türlü eğlence mekanına rastlayabilirsiniz. Şehirdeki en ucuz ulaşım seçeneklerinden biri olması nedeni ile şehre gelen turistler daha çok ulaşım için Tuk-Tuk’ları tercih etmektedir. Bu araçlar motorsikletlerin gelişmiş versiyonları olması ile beraber, uzak doğu ülkelerinde kullanımı oldukça yaygındır.

Pattaya,Pattaya nerede,Pattaya hangi ülkede,Pattaya hangi kıtada,Pattaya neresi,Pattaya nerede

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Pattaya, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Bir önceki yazımız olan Phi Phi Adaları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply