Halifax

Halifax, Kanada’nın eyâletlerinden biri olan Yeni İskoçya’nin başkentidir. 1996 yılında çevresindeki daha küçük kentlerle birleştirilerek Halifax Bölgesel Belediyesi (Halifax Regional Municipality ya da kısaca HRM) oluşturulmuş ve bu tarihten itibaren kent resmen bu ismi almıştır. Kent 2006 yılı itibariyle 372,679 nüfusa sahiptir ve bu haliyle Atlantik eyâletlerinin en büyük kenti olma ünvanını taşır.

Halifax’da yaşayan halka Haligonians denilir.

Kamusal kurumların ve özel sektör firmalarının Halifax yerleşim alanı içerisinde yoğunlaşması, HRM’yi Doğu Kanada’nın ekonomik merkezi haline getirmiştir. Kentin eyâlet başkenti olması hükümet ve devlet kurumlarının, Ulusal Savunma Dairesi (Department of National Defense) ve Halifax Limanı’nın (Port of Halifax) yanında önemli işverenlerden ve kent ekonomisinin itici güçlerinden biri olmasını sağlamıştır.

Kentin iklimi büyük oranda kıyısında bulunduğu Atlantik Okyanusu’ndan etkilenmektedir. Kentte hava genelde Orta Kanada’dan daha yumuşaktır; sıcaklıklar (önemli istisnalar bulunmakla birlikte) iç kesimlerde -15 °C ile 35 °C arasında değişirken, denizelliğin de etikisiyle kıyılar daha yumuşak kışlara ve daha serin yazlara sahiptir.

Kentteki birçok üniversite, HRM’nin Doğu Kanada’nın üniversite merkezi olduğuna da işaret eder. Kentte Dalhousie Üniversitesi (Dalhousie University), Saint Mary’s Üniversitesi (Saint Mary’s University), Mount Saint Vincent Üniversitesi (Mount Saint Vincent University), King’s Koleji Üniversitesi (University of King’s College), Atlantik Teoloji Okulu (Atlantic School of Theology), NSCAD Üniversitesi (NSCAD University) ve Sainte-Anne Üniversitesi’nin (Université Sainte-Anne) Halifax yerleşkesi bulunmaktadır.

Halifax,Halifax nerede,Halifax hangi ülkede,Halifax hangi kıtada,Halifax neresi,Halifax nerede

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 9.8/10 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Halifax, 9.8 out of 10 based on 4 ratings

Bir önceki yazımız olan Saskatoon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Leave a Reply